MS24266R22B12P9
Mfr.Part #
MS24266R22B12P9
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
12
Contact Material :
Copper
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
12 (Power)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Orientation :
9
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Epoxy, Glass Filled
Cable Opening :
1.152 (29.26mm)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MS24266R22B12P9
MS24266R22B12P9 Overview
MS24266R22B12P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R22B12P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R22B12P9 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER