MS24266R20T41SN-LC
Mfr.Part #
MS24266R20T41SN-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
41 (Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
Shell Size, MIL :
G
12 Weeks
Contact Size :
20 Power
HTS Code :
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Body Material :
Aluminium
Pbfree Code :
No
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Type :
Number of Contacts :
41
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug Housing
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
MS24266R20T41SN-LC Overview
MS24266R20T41SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20T41SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20T41SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT