MS24266R20T41PN
Mfr.Part #
MS24266R20T41PN
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Material :
Aluminum
Number of Contacts :
41
Shell Size, MIL :
G
Ingress Protection :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
41 (Power)
Published :
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Ratings :
Anodized
Mount :
Free Hanging
Datasheets
MS24266R20T41PN
MS24266R20T41PN Overview
MS24266R20T41PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20T41PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20T41PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER