MS24266R20T39P7-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R20T39P7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16 Power 2 20 Power 37
Ingress Protection :
Environment Sealed
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Type :
For Male Pins
Shielding :
Unshielded
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Anodized
Connector Type :
Plug Housing
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
16
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
G
Orientation :
7
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
39 (Power)
MS24266R20T39P7-LC Overview
MS24266R20T39P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20T39P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20T39P7-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT