MS24266R20T39P7
Mfr.Part #
MS24266R20T39P7
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Number of Positions :
39 (Power)
G
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
7
Datasheets
MS24266R20T39P7
MS24266R20T39P7 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 16 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24266R20T39P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20T39P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20T39P7 Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER