MS24266R20T28PN
Mfr.Part #
MS24266R20T28PN
Description
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
28
50.0μin 1.27μm
Published :
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
12 Weeks
Contact Material :
Copper
Crimp
Gender :
Receptacle
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
28 (Power)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
MS24266R20T28PN
MS24266R20T28PN Overview
MS24266R20T28PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20T28PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20T28PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER