MS24266R20T16SN
Mfr.Part #
MS24266R20T16SN
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Free Hanging
Number of Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
16 (Power)
Contact Material :
Copper
Unshielded
Published :
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Datasheets
MS24266R20T16SN
MS24266R20T16SN Overview
MS24266R20T16SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20T16SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20T16SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER