MS24266R20T16P7-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R20T16P7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
16 (Power)
Ingress Protection :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
7
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16 Power
Number of Pins :
16
Operating Temperature :
-55°C~200°C
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Housing Color :
Black
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Anodized
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
MS24266R20T16P7-LC Overview
MS24266R20T16P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20T16P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20T16P7-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT