MS24266R20B41SY
Mfr.Part #
MS24266R20B41SY
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Orientation :
Y
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Military, MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Published :
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
41 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
41
Gold
Contact Material :
Copper
Datasheets
MS24266R20B41SY
MS24266R20B41SY Overview
MS24266R20B41SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B41SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B41SY Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER