MS24266R20B41SN
Mfr.Part #
MS24266R20B41SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 41POS CRIMP
Stock
43
In Stock :
43
Manufacturer :
Conesys
Gold
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
REACH SVHC :
No SVHC
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
41
Number of Ports :
1
Shell Size - Insert :
20-41
Orientation :
N (Normal)
Environment Sealed
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
41
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
41 (Power)
IEC Conformance :
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Plating :
Aluminium, Anodized
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
G
Backshell Type :
Solid
Published :
2002
Filter Feature :
Mount :
Cable, Free Hanging
Datasheets
MS24266R20B41SN
Conesys MS24266R20B41SN
MS24266R20B41SN Overview
MS24266R20B41SN Features
41 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B41SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B41SN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER