MS24266R20B41S9
Mfr.Part #
MS24266R20B41S9
Description
CONN PLUG FMALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Published :
Number of Positions :
41 (Power)
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Mount :
Free Hanging
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
G
Number of Contacts :
41
Bayonet Lock
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Orientation :
9
Datasheets
MS24266R20B41S9
MS24266R20B41S9 Overview
MS24266R20B41S9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B41S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B41S9 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER