MS24266R20B39S9-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B39S9-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Anodized
Contact Size :
16 Power 2 20 Power 37
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
9
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Black
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
39
Number of Positions :
39 (Power)
Contact Type :
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Epoxy, Glass Filled
MS24266R20B39S9-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.Devices with 39 pins are available.
MS24266R20B39S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B39S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B39S9-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT