MS24266R20B39S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R20B39S7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Number of Positions :
39 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection :
Environment Sealed
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Anodized
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
G
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
7
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Pins :
39
Datasheets
MS24266R20B39S7
MS24266R20B39S7 Overview
MS24266R20B39S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B39S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B39S7 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER