MS24266R20B39S6L
Mfr.Part #
MS24266R20B39S6L
Manufacturer
RMS
Description
MS24266R20B39S6L
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
39
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16 Power 2 20 Power 37
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Bulk
Housing Color :
Black
Anodized
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
6
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
39 (Power)
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
MS24266R20B39S6L
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R20B39S6L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:39, Type:For Female Sockets, Operating Temperature:-55°C~200°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), MS24266R20B39S6L pinout, MS24266R20B39S6L datasheet PDF, MS24266R20B39S6L amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R20B39S6L ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24266R20B39S6-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.It has 39 pins.
MS24266R20B39S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B39S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B39S6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP