MS24266R20B39PY-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B39PY-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
39 (Power)
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
Y
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Pbfree Code :
No
Housing Color :
Black
Type :
For Male Pins
12 Weeks
Contact Size :
16 Power 2 20 Power 37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Contact Type :
Number of Pins :
16
MS24266R20B39PY-LC Overview
MS24266R20B39PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B39PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B39PY-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT