MS24266R20B39P7
Mfr.Part #
MS24266R20B39P7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
7
Number of Positions :
39 (Power)
Termination :
Number of Pins :
16
Datasheets
MS24266R20B39P7
MS24266R20B39P7 Overview
The product is packaged in Plug, Male Pins.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-26500 Series.A total of 16 pins are available on the device.There are a number of advantages to its Coupling Nut feature.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R20B39P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B39P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B39P7 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER