MS24266R20B28SNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R20B28SNL
Manufacturer
RMS
Description
MS24266R20B28SNL
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Sealed
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Black
Shell Size, MIL :
G
Shell Finish :
Anodized
Number of Pins :
28
Number of Positions :
28 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
20-28
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Type :
For Female Sockets
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24266R20B28SNL
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R20B28SNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Number of Pins:28, Type:For Female Sockets, Operating Temperature:-55°C~200°C, MS24266R20B28SNL pinout, MS24266R20B28SNL datasheet PDF, MS24266R20B28SNL amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R20B28SNL ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24266R20B28SN-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.Devices with 28 pins are available.
MS24266R20B28SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B28SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B28SN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP