MS24266R20B28SN
Mfr.Part #
MS24266R20B28SN
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Cable, Free Hanging
Packaging :
Bulk
Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size, MIL :
G
Plating :
Aluminium, Anodized
Coupling Nut
Number of Pins :
Military, MIL-DTL-26500
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Shell Size - Insert :
Number of Ports :
1
Termination :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS24266R20B28SN
MS24266R20B28SN Overview
You get it in Plug, Female Sockets packaging.Mounting type Free Hanging (In-Line) is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 28 pin is located on the device.This feature renders it more powerful in a number of ways because of its Coupling Nut feature.There's a Cable, Free Hanging mount on the part.Device runs in -55°C~200°C operating temperature.
MS24266R20B28SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B28SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B28SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER