MS24266R20B28S9-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B28S9-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 28POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Coupling Nut
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
Anodized
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Black
Orientation :
9
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
MS24266R20B28S9-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut is maintained at all times.It has 28 pins.
MS24266R20B28S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B28S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B28S9-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT