MS24266R20B28S6
Mfr.Part #
MS24266R20B28S6
Description
CONN PLUG FMALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Unshielded
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Military, MIL-DTL-26500
Number of Pins :
G
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
6
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
MS24266R20B28S6
MS24266R20B28S6 Overview
MS24266R20B28S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B28S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B28S6 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER