MS24266R20B28PY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R20B28PY
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 28POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Feature :
Coupling Nut
Shell Size, MIL :
G
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
28 (Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
Y
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Anodized
Number of Contacts :
28
Ratings :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MS24266R20B28PY
MS24266R20B28PY Overview
MS24266R20B28PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B28PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B28PY Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER