MS24266R20B28P9-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B28P9-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 28POS INLINE
Orientation :
9
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
G
Number of Contacts :
28
Gender :
Receptacle
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Military, MIL-DTL-26500
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Number of Positions :
28 (Power)
MS24266R20B28P9-LC Overview
MS24266R20B28P9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B28P9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B28P9-LC Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT