MS24266R20B28P8-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B28P8-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 28POS INLINE
Type :
For Male Pins
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
G
Pbfree Code :
No
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Orientation :
8
Number of Positions :
28 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Published :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
28
REACH SVHC :
No SVHC
MS24266R20B28P8-LC Overview
MS24266R20B28P8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B28P8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B28P8-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT