MS24266R20B28P6-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B28P6-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 28POS INLINE
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Type :
For Male Pins
Free Hanging (In-Line)
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
28 (Power)
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Anodized
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Circular
Published :
Body Material :
Aluminium
Feature :
Coupling Nut
Number of Contacts :
28
Epoxy, Glass Filled
MS24266R20B28P6-LC Overview
MS24266R20B28P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B28P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B28P6-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT