MS24266R20B25S9-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B25S9-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 25POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Unshielded
Number of Pins :
25
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Orientation :
9
Shell Finish :
Anodized
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Coupling Nut
Housing Color :
Black
Note :
Contacts Not Included
Bayonet Lock
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
25 (Power)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MS24266R20B25S9-LC Overview
Packaging for this item is Plug Housing.There is a mounting type of Free Hanging (In-Line) for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.In operation, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.Devices with 25 pins are available.
MS24266R20B25S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B25S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B25S9-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT