MS24266R20B25S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R20B25S7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 25POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
25 (Power)
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
25
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
7
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Anodized
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24266R20B25S7
MS24266R20B25S7 Overview
This product is packaged in a Plug, Female Sockets box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.It is equipped with 25 pins.In many ways, Coupling Nut makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
MS24266R20B25S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B25S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B25S7 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER