MS24266R20B25PY-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B25PY-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 25POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Orientation :
Y
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
25 (Power)
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
12
Housing Color :
Black
Pbfree Code :
No
Contact Shape :
Circular
MS24266R20B25PY-LC Overview
MS24266R20B25PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B25PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B25PY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT