MS24266R20B25PY
Mfr.Part #
MS24266R20B25PY
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 25POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
Y
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
12
Number of Positions :
25 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
MS24266R20B25PY
MS24266R20B25PY Overview
The packaging contains Plug, Male Pins.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 12 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
MS24266R20B25PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B25PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B25PY Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER