MS24266R20B25PNL
Mfr.Part #
MS24266R20B25PNL
Manufacturer
RMS
Description
MS24266R20B25PNL
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
12 Power 6 20 Power 19
Number of Pins :
12
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
25 (Power)
Feature :
Coupling Nut
Datasheets
MS24266R20B25PNL
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R20B25PNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~200°C, Number of Pins:12, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Type:For Male Pins, MS24266R20B25PNL pinout, MS24266R20B25PNL datasheet PDF, MS24266R20B25PNL amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R20B25PNL ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24266R20B25PN-LC Overview
It comes in Plug Housing packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.When operating, it is possible to ensure that Coupling Nut is maintained.The device is equipped with 12 pins.
MS24266R20B25PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B25PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B25PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP