MS24266R20B16S9-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R20B16S9-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Anodized
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
16
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Orientation :
9
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
Number of Positions :
16 (Power)
Contact Size :
16 Power
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
G
Contact Plating :
Gold
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Plug Housing
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Ingress Protection :
Environment Sealed
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MS24266R20B16S9-LC Overview
MS24266R20B16S9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B16S9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B16S9-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT