MS24266R20B16S9
Mfr.Part #
MS24266R20B16S9
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Unshielded
Contact Material :
Copper
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ratings :
Orientation :
9
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
MIL-DTL-26500
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
MS24266R20B16S9
MS24266R20B16S9 Overview
MS24266R20B16S9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B16S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B16S9 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER