MS24266R20B16S8-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B16S8-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
8
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
No
Connector Type :
Plug Housing
Published :
ECCN Code :
EAR99
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bayonet Lock
Contact Plating :
Aluminum
Contact Type :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
16 (Power)
MS24266R20B16S8-LC Overview
MS24266R20B16S8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B16S8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B16S8-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT