MS24266R20B16S6-LC
Mfr.Part #
MS24266R20B16S6-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 16POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Military, MIL-DTL-26500
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Pbfree Code :
No
Orientation :
6
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Female Sockets
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
16 (Power)
Housing Color :
Black
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
MIL-DTL-26500
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
MS24266R20B16S6-LC Overview
MS24266R20B16S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B16S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B16S6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT