MS24266R20B16P9
Mfr.Part #
MS24266R20B16P9
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Contacts :
16
Shell Size, MIL :
G
Mount :
Free Hanging
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Coupling Nut
Cable Opening :
1.033 (26.24mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
16 (Power)
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
9
Datasheets
MS24266R20B16P9
MS24266R20B16P9 Overview
MS24266R20B16P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R20B16P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R20B16P9 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER