MS24266R18T31SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R18T31SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Anodized
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
31 (Power)
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, MIL :
F
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Unshielded
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Contacts :
31
Datasheets
MS24266R18T31SN
MS24266R18T31SN Overview
MS24266R18T31SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T31SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T31SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER