MS24266R18T31S7-LC
Mfr.Part #
MS24266R18T31S7-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Contacts :
31
Note :
Contacts Not Included
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Orientation :
7
Contact Plating :
Coupling Nut
Housing Color :
Black
Contact Size :
20 Power
Shell Size, MIL :
F
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Anodized
Pbfree Code :
No
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
31 (Power)
Contact Type :
Receptacle
MS24266R18T31S7-LC Overview
MS24266R18T31S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T31S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T31S7-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT