MS24266R18T31S6
Mfr.Part #
MS24266R18T31S6
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
31 (Power)
Number of Contacts :
31
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
Orientation :
6
Aluminium
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
MS24266R18T31S6
MS24266R18T31S6 Overview
MS24266R18T31S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T31S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T31S6 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER