MS24266R18T31P8-LC
Mfr.Part #
MS24266R18T31P8-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 31POS INLINE
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Number of Positions :
31 (Power)
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
8
Number of Contacts :
31
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
18-31
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Type :
For Male Pins
Published :
2002
Contact Size :
20 Power
Pbfree Code :
No
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
MS24266R18T31P8-LC Overview
MS24266R18T31P8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T31P8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T31P8-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT