MS24266R18T14S8
Mfr.Part #
MS24266R18T14S8
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Orientation :
8
Packaging :
Bulk
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Environment Sealed
Ratings :
Shell Size - Insert :
18-14
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Published :
2002
Number of Contacts :
14
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Number of Positions :
14 (Power)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Military, MIL-DTL-26500
Mount :
Free Hanging
Contact Material :
Copper
Datasheets
MS24266R18T14S8
MS24266R18T14S8 Overview
MS24266R18T14S8 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T14S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T14S8 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER