MS24266R18T14S7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R18T14S7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
7
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Number of Contacts :
14
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Copper
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Sealed
Shell Finish :
Anodized
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Published :
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
F
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
14 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Datasheets
MS24266R18T14S7
MS24266R18T14S7 Overview
MS24266R18T14S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T14S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T14S7 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER