MS24266R18T14PN
Mfr.Part #
MS24266R18T14PN
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Termination :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ratings :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
14 (Power)
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Military, MIL-DTL-26500
Mount :
Free Hanging
Datasheets
MS24266R18T14PN
MS24266R18T14PN Overview
MS24266R18T14PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T14PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T14PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER