MS24266R18T14P9-LC
Mfr.Part #
MS24266R18T14P9-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 14POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Anodized
Contact Plating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Plug Housing
Pbfree Code :
No
Orientation :
9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Aluminium
Contact Size :
16 Power
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Black
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
MS24266R18T14P9-LC Overview
MS24266R18T14P9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T14P9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T14P9-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT