MS24266R18T14P8-LC
Mfr.Part #
MS24266R18T14P8-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 14POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
16 Power
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
8
Published :
Pbfree Code :
No
MS24266R18T14P8-LC Overview
MS24266R18T14P8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T14P8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T14P8-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT