MS24266R18T14P6
Mfr.Part #
MS24266R18T14P6
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Contacts :
14
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Positions :
14 (Power)
Orientation :
6
Contact Material :
Copper
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Free Hanging
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Military, MIL-DTL-26500
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Environment Sealed
Datasheets
MS24266R18T14P6
MS24266R18T14P6 Overview
MS24266R18T14P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18T14P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18T14P6 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER