MS24266R18B31SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R18B31SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Positions :
31 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
F
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Sealed
Ratings :
Environment Sealed
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
31
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
Datasheets
MS24266R18B31SN
MS24266R18B31SN Overview
MS24266R18B31SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B31SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B31SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER