MS24266R18B31S8
Mfr.Part #
MS24266R18B31S8
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
31 (Power)
Termination :
12 Weeks
Number of Terminations :
Environment Sealed
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Ports :
1
Bulk
Mount :
Cable, Free Hanging
Plating :
Aluminium, Anodized
Gender :
Receptacle
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Orientation :
8
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
MS24266R18B31S8
MS24266R18B31S8 Overview
MS24266R18B31S8 Features
31 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B31S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B31S8 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER