MS24266R18B31PN-LC
Mfr.Part #
MS24266R18B31PN-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Published :
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Epoxy, Glass Filled
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Black
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Connector Type :
Plug Housing
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Size :
20 Power
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Contacts :
31
MS24266R18B31PN-LC Overview
MS24266R18B31PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B31PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B31PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT