MS24266R18B31P6
Mfr.Part #
MS24266R18B31P6
Description
CONN PLUG MALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Epoxy, Glass Filled
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
6
Body Material :
Aluminium
Termination :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Number of Terminations :
31
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
31 (Power)
No SVHC
Plating :
Aluminium, Anodized
Shell Size, MIL :
F
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Ports :
1
Bulk
Datasheets
MS24266R18B31P6
MS24266R18B31P6 Overview
MS24266R18B31P6 Features
31 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B31P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B31P6 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER