MS24266R18B14SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R18B14SY
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Shell Size, MIL :
F
Packaging :
Bulk
Orientation :
Y
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Sealed
Number of Contacts :
14
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Coupling Nut
Cable Opening :
0.902 (22.91mm)
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Anodized
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
14 (Power)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS24266R18B14SY
MS24266R18B14SY Overview
MS24266R18B14SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B14SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B14SY Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER