MS24266R18B14PN W/BS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R18B14PN W/BS
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
14 (Power)
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Cable Clamp, Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Anodized
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
F
Ingress Protection :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
MS24266R18B14PN W/BS Overview
MS24266R18B14PN W/BS Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R18B14PN W/BS Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R18B14PN W/BS Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER